Kanada’ya Göç Etme Yolları – Express Entry

Express Entry (Hızlı Göçmenlik – Vasıflı İşçi Olarak Kanada’ya Göç Etmek)

Not-1: Yazıma başlamadan önce şunu bilmenizi isterim; Bu konunun sertifikalı uzmanı değilim, herhangi bir hata yaptığınızda sorumluluk kabul etmeyeceğim. Kanada Devletinin sitesini referans göstererek sizinle deneyimlerimi paylaşacağım bir yazı olacak.

Not-2: En güncel ve doğru bilgi için canada.ca adresini kontrol ediniz. İngilizceniz iyi ise oradan devam edip tüm göçmenlik adımlarını güncel bir kaynaktan incelemenizi tavsiye ederim.

Bu içerikte Express Entry sistemini Kanada devletine ait internet sitesi (canada.ca) üzerinden anlatacağım. İngilizcesi iyi olanlar direkt bu bağlantıya tıklayarak süreç hakkında bilgi edinebilir. Kanada’da bir çok başvuruda olduğu gibi (Vize, Kalıcı Oturum, Çalışma İzni…) Express Entry başvurusunu da internet üzerinden yapıyorsunuz. Başvurunun tüm adımlarını beraber inceleyelim..

Bu konu ile ilgili video listesi için buraya tıklayınız. (Güncel tuttuğum video listesini takip edip yeni videolardan haberdar olabilirsiniz. Toronto Bilgi YouTube kanalına da abone olmayı unutmayın. ▶ 🥰)

How Express Entry works (Express Entry Nasıl Çalışır?)

Adım 1: Find out if you’re eligible (Uygun olup olmadığınızı öğrenin)

Bu bağlantıyı tıklayarak Kanada devletine ait internet adresinden uygunluğunuzu 10 ila 15 dakika gibi bir sürede sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sırasında doğru cevaplar veriniz çünkü tüm cevapları yanıtladıktan sonra size bir kod verilecek ve bu kodu oluşturduğunuz hesaba gireceksiniz. (Hızlıca çeviri yapabilmek için chorome’a Google Çeviri uzantısını eklemenizi tavsiye ederim.)

Arama motorunuza “canada immigration and citizenship” yani ‘Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık‘ yazınız ve aratınız..
canada.ca adresine ait bağlantıya tıklayarak ilerleyiniz..
“immigrate” yani ‘göç etmek‘ butonuna tıklayınız..
Bu sayfada Kanada’ya göç etme yöntemleri sıralanmış, tümünü inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda biz “Express Entry” yani ‘hızlı giriş‘ ile göç yöntemini inceleyeceğiz..
“How Express Entry works” yani ‘hızlı giriş nasıl çalışır‘ a tıklayacağız..
Bu sayfada adım adım Express Entry çalışma yöntemi açıklanmakta, gereklilikleri detaylı bir şekilde görebilmek için ok ile gösterilen kısma tıklayıp inceleyebilirsiniz fakat biz “answer a few questions to see if you meet the minimum requirements” yani ‘Express Entry e uygunluğunuzu sorgulayın‘ ız butonuna tıklayıp devam edeceğiz..
10 ila 15 dakikanızı alacak bir form doldurmanız gerekecek, “check your eligibility” yani ‘uygunluğunuzu sorgulayınız‘ butonuna tıklayınız..
Şimdi formu doldurmaya başlıyoruz, “Which province or territory do you plan to live in?” yani ‘Hangi il veya bölgede yaşamayı planlıyorsunuz?‘ Kanada haritasına ihtiyaç duyuyorsanız aşağıya bakınız..
Reklamlar
Reklamlar
En çok tercih edilen Ontario eyaletini seçerek ilerliyoruz.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
Burada Kanada’nın iki resmi dilinin (FR ve ING) olduğundan bahsediliyor ve bu dillerden 1. diliniz olarak seçtiniz dil için hangi sınav kurumunun testine girdiğiniz soruluyor. IELTS’e Türkiye’de girebileceğiniz yerleri görmek için buraya bakınız. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
Sınava girdiğiniz tarihi seçiniz.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
Seçmiş olduğunuz sınavdan aldığınız notları sırası ile giriniz.. Speaking = Konuşma / Listening = Dinleme / Reading = Okuma / Writing = Yazma (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
10. sekmedeki 1. diliniz olarak İngilizce sınav kurumunu girdiyseniz, bu sekmede de 2. diliniz olan Fransızca’yı varsa girmelisiniz. Fransızcanız yoksa “None” yani ‘yok‘ diyerek devam ediniz.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
Burada Kanada’da tecrübeniz olup olmadığı soruluyor.. Yoksa “None” yi seçiniz..
Yukarıda “None” seçtiyseniz altındakini de “None of the above” yani ‘yukarıdakilerden hiçbiri‘ ni seçiniz.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)

Not: Kanada’da çalıştıysanız ya da çalışacaksanız, Kanada’daki “skilled work” yani ‘vasıflı iş‘ leri öğrenmek için buraya bakınız.

Burada son 10 yıl içerisinde kaç yıllık iş tecrübeniz olduğu soruluyor. (Aralıksız / Maaşlı / Tam zamanlı iş )
“In the last five years, do you have at least two years of experience in one of these types of jobs (skilled trades)?” yani ‘Son beş yılda, bu tür işlerden birinde (vasıflı meslekler) en az iki yıllık deneyime sahip misiniz?‘ Kodu verilen işlerden birinde çalıştınız mı? Nedir bu “NOC” diyorsanız buraya bakınız. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
Kanada’ya kaç para ( Kanada Doları | CAD$ ) ile gideceğinizi seçiniz.. Toplam paranızın Kanada Doları karşılığını hesaplamalısınız. Buradan TL / CAD$ oranına bakabilirsiniz. Kaç paraya ihtiyacınız olacağı hakkında fikir vermesi için buraya bakınız.
Kanada’ya kaç kişi ile gideceğinizi kendinizi de ekleyerek seçiniz.. Sadece siz gidecekseniz 1’i seçmelisiniz.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
“Do you have a valid job offer in Canada?” yani ‘Kanada’da geçerli bir iş teklifiniz var mı?‘ sorusunu cevaplayınız.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
Reklamlar
Reklamlar
Doğum tarihinizi giriniz ve eğitim seviyenizi seçiniz.. Buradaki önemli nokta şu şekilde; diplomanızın ya da belgenizin “Educational credential assessment” yani ‘aldığınız eğitimin Kanada’daki geçerliliğinin değerlendirilmesi‘ (DENKLİK) geçerli bir kurum tarafından yapılmalıdır. Educational credential assessment nedir? sorusunu öğrenmek için buraya bakınız. Kanada’da denklik veren kurumları öğrenmek için buraya tıklayınız. Kanada’da denklik veren kurumlardan biri olan WES (World Education Services) ile ilgili “Kanada’da Denklik İşlemleri (WES)” yazımızı okuyabilirsiniz.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
“I have studied full-time in Canada for two years or more” yani ‘Kanada’da iki yıl veya daha uzun süredir tam zamanlı okudum‘ | “I have at least two years of full-time work experience in Canada (the job must have been NOC Skill Type 0 or Skill Level A or B).” yani ‘Kanada’da en az iki yıllık tam zamanlı iş deneyimim var (iş NOC Beceri Tipi 0 veya Beceri Seviyesi A veya B olmalıdır).‘ | “I have a relative in Canada who is 18 years or older, a citizen or permanent resident of Canada, and is my parent, child, grandparent, grandchild, sibling, aunt, uncle, niece or nephew.” yani ‘Kanada’da 18 yaşında veya daha büyük, Kanada vatandaşı veya daimi ikamet eden ve ebeveynim, çocuğum, büyükannem, torunum, kardeşim, teyzem, amcam, yeğenim olan bir akrabam var.‘ kutucuklarını uygunluğunuza göre doldurunuz. Bu seçeneklerden hiç biri size hitap etmiyorsa “None of the above” yani ‘Yukarıdakilerin hiçbiri‘ ni seçiniz.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.)
Son olarak Medeni durumunuz nedir? sorusunu cevaplayınız.. (İlerlemek için “Next” butonuna basmanız gerekiyor.) Sayfadaki “Marital status” yani ‘medeni durum‘ butonuna tıklayarak, ekrandaki sözcükler hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.
Formu tamamladıktan sonra aşağıdaki gibi bir sonuç alacaksınız..
Size de yukarıdaki gibi bir sonuç çıkartılacak, sayfanın en üstünde “To apply online, you will need this personal reference code:*******” yani ‘Çevrimiçi başvurmak için bu kişisel referans koduna ihtiyacınız olacak:*******‘ yazmaktadır. Bu kodu bir yere not ediniz ya da bu sayfanın çıktısını alınız. Çıktı alabileceğiniz bir yazıcınız yoksa endişelenmeyin, yazıcı butonuna tıklayınız ve “PDF olarak kaydet” i seçiniz.
Yukarıda söylenen adımları inceleyelim;

Adım 1: Kişisel referans kodunuzu kaydedin. Bu kodun geçerliliği 60 gün‘de sona erecektir. Sadece bu profil için geçerlidir. Çevrim-içi başvuru yaptığınızda, kişisel referans kodunuzu girmeniz gerekecektir. Bu kodu, profilinizi oluştururken formu doldurarak sağladığınız bilgileri almak için kullanacağız.

Adım 2: Bu sayfayı yazdır. Başvurmak için bu bilgilere ihtiyacınız olacak. *

Adım 3: Çevrim-içi profilinizi göndermek için kaydolun / giriş yapın. Çevirim-içi başvurmak için, güvenli erişimi sağlayan elektronik bir “anahtara (hesap)” ihtiyacınız olacaktır.

Yeni bir kullanıcıysanız, anahtar (Hesap) almak için kaydolun. (‘Kaydolun butonuna tıklayarak hesap oluşturma sayfamızı okuyabilirsiniz.’)

Hesap sahibi bir kullanıcıysanız hesabınıza giriş yapın.

Adım 4: Elektronik kimlik bilgilerinizde (anahtarınız olarak bilinir) oturum açtığınızda, otomatik olarak hesabınıza yönlendirileceksiniz. Hesabınız yoksa bir hesap açmanız istenecektir. Hesabı olan kullanıcılar doğrudan kendi hesaplarına yönlendirilecektir.

Oturum açtıktan sonra, devam etmek için “Ekspress Entry” i seçin.

Adım 5: Kişisel referans kodunuzu girin. “Ekspress Entry” i seçtikten sonra, kişisel referans kodunuzu girmeniz istenecektir. Kişisel bir referans kodu bu sayfanın üst kısmında bulunur ve şuna benzer: QK4350881372.

Adım 6: Kişisel referans kodunuzu girdikten sonra, profilinizi tamamlamak için aşağıdaki adımlara yönlendirileceksiniz:

“Express Entry Profile Builder”‘ı tamamlayın (Express Entry profilinizi tamamlayınız.)

Profilinizi gözden geçiriniz

Profilinizi sununuz

Adım 7: Profilinizi gönderdikten sonra, profilinizin gönderildiğini onaylayan bir sayfa göreceksiniz.

Sonraki adımlar hakkında daha fazla bilgi olacaktır.

Gönderdikten kısa bir süre sonra, hesabınıza bir onay mesajı da alacaksınız.

Reklamlar
Reklamlar
Yeniden cevaplamak istediğiniz sorular olduğunu düşünüyorsanız “Start Again” yani ‘tekrar başla‘ butonuna basınız. Sayfaların çıktılarını almak için “print” tuşuna basınız. Çıktı alabileceğiniz bir yazıcınız yoksa endişelenmeyin, yazıcı butonuna tıklayınız ve “PDF olarak kaydet” i seçiniz.
Çıkış yapmak istediğinizde “exit questionnaire” yani ‘çıkış’ butonuna tıklayınız, ardından size yukarıdaki gibi emin olup olmadığınız soracak ve bu işlemleri tamamlamanız için 60 gününüz olduğunu hatırlatacak. “continue” yani ‘devam’ butonuna basarak çıkış işlemini tamamlamış olursunuz.
Yukarıdaki örnek bir Express Entry Uygunluk formu sonucu.

Yukarıda yaptığımız işlemlerin (Adım 1) videosunu buradan izleyebilirsiniz..

❓❗ Bu kodu nerede kullanacağım? Cevap için buraya tıklayınız. Bu yazımızda diğer adımları da inceleyip Express Entry başvuru süreçlerini incelemeye devam edeceğiz..

Adım 2: Get your documents ready (Belgelerinizi hazırlayın)
Hazırlamanız gereken belgeleri okla gösterilen kısma tıklayarak görebilirsiniz..
Kırmızı oklar ile gösterilen belgeler profilinizi oluştururken size lazım olacak. Eğer başvurunuz kabul edilirse kırmızı oklarla gösterilen belgelerin kopyalarını hesabınıza yüklemeniz gerekecek. Kırmızı oklara ilaveten bazı kişilerin sarı oklar ile gösterilen belgeleri de yüklemesi gerekmektedir. (Belgelerinizi bir tarayıcıda tarayınız ya da CamScanner gibi programlarla cep telefonuyla fotoğrafını çekip, tarayabilirsiniz (PDF ve JPG biçiminde).) Tarayıcınız Yoksa CamScanner Kullanın! (Reklamsız) yazımızı okuyunuz ya da aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Kırmızı oklar ile gösterilen belgeler sırayla aşağıdaki gibidir;

Sarı oklar ile gösterilen belgeler sırayla aşağıdaki sıradadır;

Reklamlar
Reklamlar
Adım 3: Submit your profile (Profilinizi gönderin)

Yukarıdan aşağıya doğru ilk ok “Check your score” yani ‘puanınız kontrol ediniz‘ buraya tıklayıp şuan ki şartlarda sahip olduğunuz puanı öğrenebilirsiniz. (İngilizceniz yeteri kadar iyi değilse Google Çeviri Uzantısını kullanınız. (umarım ilerleyen dönemde İngilizcenizi geliştirir ve Express Entry puanlarınızı yükseltirsiniz.. 💗🤗😉😊💗) )

İkinci ok “Submit you profile” yani ‘Profilinizi gönderiniz / sununuz‘ Bu bölüm de yukarıda bahsedilen konuların bir özeti niteliğinde, aşağıdaki video ile hızlıca inceleyelim.

Adım 4: Receive an invitation and apply for permanent residence (Bir davetiye alın ve kalıcı oturum için başvurun)

Şartları sağlayıp bir davet alırsak, ok ile gösterilen “Apply for permanent residence” yani ‘Kalıcı oturum almak için başvurun‘ kısmından nasıl bir yol izlememiz gerektiğini göreceğiz. Bu bölümü aşağıdaki video ile hızlıca inceleyelim. (Umarım 4. adıma kadar gelmişsinizdir.🤗💗💗 )

Get the documents you need (Gerekli Belgeler Nelerdir?)

Dil testi sonuçları, eğitim değerlendirmeleri (denklik), iş teklifleri, adli sicil kaydı, muayene, sahip olduğunuz paranın kanıtı

Yukarıda bu konuyu işlemiştik.. Güncel belgeleri ayrıntılı bir şekilde canada.ca’den inceleyiniz.

Submit your Express Entry profile (Express Entry Hesabını Oluşturmak)

Profilinizi oluşturun ve Express Enrty sırasında beklerken ne yapmanız gerektiği ve başvuru davetleri

Yukarıda bu konuyu işlemiştik.. Ayrıca güncel adımları canada.ca’den takip ediniz.

Apply for permanent residence if you are invited (Kabul Edildiyseniz Kalıcı Oturum İçin Başvurmak)

Formu doldurun, belgeleri yükleyin, ücretleri ödeyin ve başvurunuzu gönderin

Yukarıda bu konuyu işlemiştik.. Ayrıca güncel adımları canada.ca’den takip ediniz.
Reklamlar
Reklamlar

If your application is approved (Başvurunun Onaylanması)

Kanada içinde ve dışında, sınırı geçerken ve Kanada’ya yerleşirken ki işlemler

Bu konuyu işleyeceğiz.. Güncel sayfayı ayrıntılı bir şekilde canada.ca’den inceleyiniz.

Ayrıca Bakınız..

İlgili yazılarımız..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: